як жінки змінюють світ завдяки технологіям – Освіта.UA

  1. ГОЛОВНА
  2. НОВИНИ
  3. як жінки змінюють світ завдяки технологіям – Освіта.UA

25 квітня відзначається Міжнародний жіночий день в ІКТ, який цього року присвячений жіночому лідерству. Зараз жінки займають 40% висококваліфікованих робочих місць у всьому світі, але в галузі ІКТ цей відсоток все ще низький. Постійна робота допомагає змінити це, а історії жінок, які досягли успіху в технологіях, надихають інших жінок у галузі. Ми поспілкувалися з українками, які обрали кар’єру в ІКТ-індустрії, дізналися про їхній шлях, мотивацію та джерела енергії для професійного та галузевого розвитку..

Оксана Захарченко, заступник декана радіотехнічного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»:

«Розвиток мобільного зв’язку повністю змінив наш світ. Спілкування між людьми стало набагато легшим і зручнішим. У той же час технології в комунікації вийшли на новий, набагато більш складний і цікавий рівень. Розуміння цього вплинуло на мій вибір професії.

Сьогодні я передаю знання в області комунікаційних технологій і навчаю студентів, розширюючи їхні можливості в області ІКТ. Радісні очі молоді – найбільше моє досягнення як викладача, заступника декана та голови оргкомітету різноманітних заходів.

Як і в будь-якій професії, в ІКТ важливо мати орієнтир, від якого можна рухатися, і приклади для наслідування. Наприклад, з небагатьох видатних жінок у галузі ІКТ мене найбільше надихає Еллен Генкок, яка змінила історію Apple. Їй вдалося направити розвиток компанії в нове русло, зробивши його більш орієнтованим на користувача, що призвело до шаленого успіху бренду.

Такі досягнення вимагають особливого завзяття. З мого досвіду, жінкам потрібно докласти трохи більше зусиль на початкових етапах, щоб довести свої навички в цій сфері. Жінка, яка працює в ІКТ, має бути цілеспрямованою, комунікабельною та трохи божевільною. І тоді всі шляхи відкриті і немає нічого, чого вона не може досягти.

Ми не повинні забувати про важливість постійного вдосконалення. Сильна внутрішня мотивація найбільше допомагає мені розвиватися у сфері ІКТ. Тільки коли є бажання, на допомогу приходять курси, навчання та нетворкінг. Середовище також має великий вплив: коли ви працюєте з розумними людьми, ваш рівень швидко зростає.

Працівники ІКТ щодня змінюють світ на краще. Як приклад можу згадати Євгенію Клепу, директора Open Data Incubator – першого в Україні некомерційного інкубатора для жінок, які хочуть знайти свій шлях в інформаційно-комунікаційних технологіях. Це допомагає повірити в свої сили і зрозуміти, яку саме нішу ви хочете зайняти. Це безцінна підтримка для нас, дівчат.

Наразі перспективи для жінок, які бажають працювати з технікою в Україні, досить хороші. Тому що нас важко налякати і зупинити, якщо ми чогось дуже хочемо. Усі перешкоди можна подолати: одні — швидко, інші — трохи складніше. Сьогодні жінки в ІКТ не дивують, тому немає причин не працювати в цій сфері».

Ірина Лисик, керівник групи легалізації «Vodafone Project» «Huawei Україна»:

«Моя пригода з ІКТ почалася з закінчення юридичного факультету та успішного проходження співбесіди на посаду юрисконсульта в компанії, що займається будівництвом мобільної мережі. Там я дізнався про телекомунікації і протягом шести місяців керував командою з 10 людей. Від нашої роботи залежало не лише будівництво, а й доступ людей до мобільного зв’язку. Згодом я прийшов у «Хуавей Україна», де продовжую розвиватися.

Найбільше мені подобається починати новий проект, координувати зустрічі та прораховувати ризики. Я навіть не думаю про зміну галузі. На роботі я багато спілкуюся та консультуюся з колегами, представниками клієнтів та підрядниками, а знайомство з новими людьми та обмін досвідом надихає.

Також мене мотивують мої друзі. У кожного з них можна чомусь навчитися: хтось змінює напрямок після понад 10 років роботи, хтось не боїться змін при реорганізації відділів, хтось надихає успішними переговорами з клієнтом.

З мого досвіду, жінки, які працюють в ІКТ, мають такі ж можливості, як і чоловіки. Адже якщо ти фахівець і довів це результатами своєї праці, то твій розвиток не обмежується статтю. У Huawei Україна кар’єрні можливості рівні для всіх. Можливо, на початку професійної кар’єри я відчував певну невпевненість і недовіру до себе як до молодого спеціаліста. Проте швидко довів, що маю достатньо знань і мужності очолити команду.

Жінкам, які думають про кар’єру в ІКТ-індустрії, я б порадив не боятися. Є багато можливостей для розвитку, а сама сфера ІКТ постійно вдосконалюється. Це допомагає мені розвинути усвідомлення відповідальності за людей, а також зрозуміти важливість постійного навчання. Внутрішня мотивація підвищувати свою кваліфікацію зросла після початку повномасштабної війни в Україні, коли настав розмах робіт з відновлення мобільного зв’язку.

До речі, зараз в Україні відчувається дефіцит кадрів для ІКТ-спеціалістів, тому перспективи для жінок, які хочуть працювати з технологіями в Україні, досить великі.

Тамара Берестяна, випускниця ДУІКТ та КПІ, переможець програми Huawei Seeds for the Future 2023:

«Що хочу працювати в ІКТ-індустрії, я зрозумів під час навчання в університеті. Розвиватися в цій сфері мене надихнула дуже проста річ – цікавість. Я хотів зрозуміти, як працюють речі, які займають більшу частину мого життя. Як впевнена в собі людина можу сказати, що міг би працювати практично в будь-якій сфері. Але я цілком задоволений обраним шляхом.

Я закінчив навчання в університеті та отримав чудову пропозицію про роботу. Протягом останнього місяця я закінчував магістратуру з кібербезпеки та готував фінальний проект. Для мене це надзвичайно цікавий досвід.

Мене дуже надихають люди, з якими я маю можливість спілкуватися. Зустрічі з фахівцями з різних галузей не тільки постійно доповнюють мої технологічні знання, але й наповнюють мене позитивною енергією для особистого розвитку.

Одним із моїх зразків для наслідування є Ада Лавлейс, яка вважається першою жінкою-програмістом в історії. Її внесок у розвиток програмування та комп’ютерних технологій надзвичайно надихає.

Нині, в епоху доступу до Інтернету, майже кожен має рівні можливості отримати бажані знання та навички. Наприклад, найбільше мене мотивує власне бажання стати кращим спеціалістом у цій галузі. Крім того, в Україні існують різноманітні спільноти та програми, які підтримують жінок у сфері ІКТ, такі як Women Who Code Kyiv та Django Girls Kyiv.

Жінки в ІКТ змінюють світ, розробляючи нові технології та інновації, які роблять життя людей простішим, а бізнес-процеси ефективнішими. Наприклад, в Україні працівники ІКТ беруть участь у розвитку технологій охорони здоров’я та фінансових послуг. Проте, на мою думку, жінки стикаються з певними перешкодами в процесі побудови кар’єри. Я раджу людям, які розглядають кар’єру в галузі ІКТ, завжди вірити в себе та не боятися викликів, які чекають попереду.

Зараз наше суспільство рухається до усунення гендерного розриву в технологіях, і я сподіваюся, що ми не зупинимося на цьому. Я хочу вірити в краще майбутнє, тому вважаю, що перспективи для жінок, які хочуть розвиватися в галузі ІКТ, дуже хороші».

Каміла Сторчак, завідувач кафедри інженерії та програмного забезпечення автоматизованих систем Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій (ДУІКТ):

«Бажання вдосконалюватись у сфері ІКТ з’явилося під час навчання в ДУІКТ, який я закінчив у 2001 році. Після закінчення навчання я розпочав свою трудову діяльність на кафедрі викладачем, а у 2017 році був обраний на посаду завідувача кафедри програмної інженерії автоматизованих систем.

Бажання розвивати кафедру саме в сфері ІКТ спонукало мене до співпраці з компанією «Хуавей Україна», чий внесок у розвиток нашої кафедри був найбільшим. Це передбачає підготовку студентів за дуальною формою навчання та оснащення їх ІКТ-обладнанням для вдосконалення практичних навичок, а також консультування у сфері сучасних тенденцій розвитку ІКТ-сфери.

Жінки в ІКТ унікальні. Це віддані своїй справі професіонали, які прагнуть створити ІКТ-«революцію» в освіті, не зупиняючись перед такими перешкодами, як ковід та війна, та крок за кроком реалізують свої плани щодо розвитку потенціалу майбутніх ІКТ-фахівців в Україні!

Валерій Солодовник, IT-інженер Хуавей Україна:

«Мій інтерес до ІКТ почав розвиватися під час навчання в університеті. Я хотів працювати на перетині технологій і людських потреб, де технології покращують якість життя людей і забезпечують взаємозв’язок між ними в усьому світі. Моя мрія здійснилася і зараз я працюю над цим. Я вважаю, що якби не ІКТ, я міг би стати вчителем. Адже зараз як ніколи необхідно ділитися знаннями та досвідом з іншими, адже це дозволяє поглибити власні знання, удосконалити soft skills та розширити мережу професійних контактів.

Для мене робота в ІКТ означає постійне планування. Тож у мене є час виконувати завдання та вчитися. Найбільше задоволення приносить досягнення бажаного результату та розуміння його важливості для людства.

Такі дівчата, як я, були і залишаються «екзотикою» в ІКТ, хоча зараз це поступово змінюється. Багато залежить від політики компанії. У більшості з них жінки мають такі ж можливості, як і чоловіки. Я працюю в підрозділі, де до всіх ставляться однаково, надаючи рівні можливості для професійного розвитку. Хочеться вірити, що компанії й надалі рухатимуться до гендерної рівності у працевлаштуванні.

Для мене жінка, яка працює в ІКТ-індустрії, – це кваліфікований фахівець, який готовий навчатися і робить це постійно. Це людина, яка прагне розвитку та охоче приймає виклики, які виникають під час роботи та навчання. Тому я б радила жінкам, які розглядають кар’єру в ІКТ-індустрії, перш за все навчитися вчитися. Адже постійно цікавитися чимось одним може бути не так просто, тому цей навик потрібно розвивати. Відвідуйте конференції, де ви зможете розширити свої професійні контакти. Це допоможе вам знайти наставників, однодумців та можливість кар’єрного розвитку.

Крім того, в Україні існує багато спільнот і програм, спрямованих на підтримку жінок у сфері ІКТ. Women Techmakers Ukraine – ініціатива Google, спрямована на залучення та підтримку жінок у технологічній індустрії. European Leadership Academy – це школа лідерства для жінок, яка є частиною корпоративної ініціативи Huawei з розвитку талантів Seeds for the Future. SheCodes Ukraine – це організація, яка проводить майстер-класи з програмування спеціально для жінок. WTECH Ukraine — професійна спільнота жінок у сфері технологій, бізнесу та науки.

Звичайно, перспективи для жінок, які хочуть працювати з технікою, великі. Українська індустрія технологій характеризується одними з найшвидших темпів зростання в усій Європі. Можливостей для дівчат багато, тому потрібно активно подавати документи на навчання, стажування та реагувати на пропозиції роботи, які вас дійсно цікавлять. Для чого? Щоб разом змінити світ. Наприклад, в Україні працівники ІКТ залучаються до розробки та впровадження технологічних рішень, які вирішують соціальні проблеми у сферах освіти, охорони здоров’я, охорони навколишнього середовища тощо.

Тенденція до зменшення гендерного розриву в ІКТ набирає обертів. Цьому сприяє внесок міжнародних технологічних компаній. Так, «Хуавей Україна» ініціює та організовує ряд заходів, спрямованих на розвиток талантів у сфері ІКТ. Зокрема, це Huawei ICT Academy, школа жіночого лідерства, програма «Насіння майбутнього». З кожним роком у них бере участь все більше дівчат, які представляють Україну на міжнародному рівні. Їхнє бажання розвиватися в галузі ІКТ призводить до значних змін у галузі для кращого цифрового майбутнього.




Надано з: Освіта UA

Назад
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
Viber
ОНЛАЙН ЧАТ