Карта Побиту

ДОПОМОГА (FAQ):
ЗАПИТАННЯ / ВІДПОВІДІ

НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Система освіти в Польщі використовує принципи Болонської моделі. Тривалість навчання може варіюватися від трьох до п’яти років, під час яких студенти здобувають ступені бакалавра, інженера або магістра.

Деталі термінів навчання:

 • – Бакалаврат – 3 роки (6 семестрів)
 • – Інженерні спеціальності – 3,5 – 4 роки (7-8 семестрів)
 • – Єдина магістерська освіта – 5 років (10 семестрів, не поділяється на бакалавріат та магістратуру)
 • – Програма магістра на базі бакалавра – 1,5-2 роки (3-4 семестри, 1,5 роки на інженерних спеціальностях)

Навчання доступне у стаціонарній та заочній формах. Студенти стаціонарного навчання зазвичай мають заняття від понеділка до п’ятниці (три-п’ять днів на тиждень).  У формі заочного навчання заняття проводяться двічі на місяць, вихідні дні – субота та неділя. Поза заняттями студенти мають можливість працювати над самоосвітою та відвідувати бібліотеки, читальні зали та користуватися спеціальними звукоізоляційними кімнатами.

Навчальний процес включає лекції, семінари, практичні заняття, заліки та екзамени. Студенти також можуть вибирати індивідуальний план занять, включаючи загальні та спеціальні предмети, а також предмети на вибір.

Оцінки за знання надаються за шкалою:

 • – Відмінно – 5.0
 • – Дуже добре – 4.5
 • – Добре – 4.0
 • – Посередньо – 3.5
 • – Задовільно – 3.0
 • – Незадовільно – 2.0

Навчальний рік розділяється на два семестри. Зимовий семестр триває з 1 жовтня до 31 січня, а екзаменаційна сесія – з 31 січня до 11 лютого. Літній семестр триває з 1 березня до 30 травня, а екзаменаційна сесія – з 1 червня до 20 червня.

Студенти також мають можливість скористатися канікулами. Семестрові канікули розпочинаються 23 лютого та тривають до 1 березня, а літні канікули – з 20 червня до 1 жовтня. Також можна складати літню сесію раніше за домовленістю.

Часто студенти використовують майже 4 місяці літніх канікул для виїздів за кордон в рамках програм обміну студентами або для проходження практики та стажування в інших країнах, таких як США, Британія, Голандія, Іспанія, Італія, Канада, Португалія та інші.

МОВИ НАВЧАННЯ

Перед початком навчання важливо досягти певного рівня мовної підготовки, щоб забезпечити зручний старт у навчальному процесі та легше адаптуватися в новому мовному середовищі.

Навчання польською мовою вимагає рівня знання мови В1-В2 (залежить від обраного унівеситету). Підтвердження рівня знання мови проходить шляхом надання відповідного сертифікату, проходження іспиту, тестування чи співбесіди, які проводять представники Університетів (як правило, проходять онлайн). Для успішного проходження цих процесів, кандидати ретельно готуються на курсах польської мови.

Команда StudentWay надає активну підтримку абітурієнтам у питанні вивчення мови. Зокрема, крім стандартних курсів з вивчення польської мови, організовуються інтенсивні курси у Польщі, які поєднуються з адаптаційною програмою. Цей підхід є особливо популярним серед українських абітурієнтів, оскільки дозволяє ефективно вивчити мову та сприяє швидкій адаптації в новому культурному середовищі та країні. Детально можна дізнатися про цю програму у розділі “Освітні тури і табори”

Агенція StudentWay також пропонує якісне та ефективне вивчення польської мови  з польськими дипломованими викладачами-носіями мови у формі відеоконференцій. Більше інформації про можливості вивчення польської мови для вступу та навчання в польських університетах можна знайти у розділі “Мовні курси”.

Навчання англійською мовою також є популярним.  Але слід відмітити, що пропозицій по англомовним програмам менше, ніж польською мовою. Та все ж вони є і бажаючі навчатися англійською, теж можуть задовільнити свої запити.

Для вступу на англомовні спеціальності  абітурієнти повинні мати достатні знання англійської мови (рівень В1-В2). Зазвичай необхідно мати відповідний міжнародний сертифікат, наприклад, IELTS, CPE, CAE, TOEFL, FCE та ін. Також можуть проводитися мовні іспити онлайн представниками університетів. Деякі університети пропонують вступ на англомовні спеціальності без сертифікату, за умови, що студент пройде відповідний мовний іспит наприкінці першого семестру.

Рекомендація для абітурієнтів та батьків, хто обирає навчання наглійською – обов’язково вчити польську. Достатньо базового рівня, щоб студент міг комфортніше почуватися під час перебування у Польщі. Бо спілкування анлійською мовою буде лише на заняттях, а все інше – польська мова. Тому потурбуйтеся про це також

МЕД. СТРАХУВАННЯ

Медичний захист та страхування

Кожен студент, який планує навчання в Польщі, повинен забезпечити себе страховим полісом, який покриє випадки проблем зі здоров’ям та нещасних випадків.

StudentWay приділяє особливу увагу питанням медичного захисту студентів, розуміючи, що це має велике значення для кожної особи.

Наша команда готова допомогти студентам та їх батькам у виборі найвідповіднішої страхової компанії та полісу, які вже засвідчили свою ефективність.

Страховий поліс можна оформити у страхових компаніях, що працюють в Україні, а за бажанням і в польських. Деякі ВНЗ вимагають наявність поліс саме польської страхової компанії. Це може бути Національна Система Охорони Здоров’я Польщі (NFZ), що надає можливість скористатися медичними послугами на всій території країни безкоштовно, а також отримати знижку на ліки.

Ця опція дозволяє студентам бути частиною Національної Системи Охорони Здоров’я і мати такі ж права, як громадяни Польщі. Вартість членського внеску до Національного Фонду Здоров’я приблизно становить близько 70 злотих на місяць.

При деяких університетах працюють медичні кабінети, де можна отримати первинну допомогу чи консультацію лікаря. І є мереріжі клінік, де можна записатися до лікаря на прийом. Це можуть бути державні та приватні клініки.

ПРОЖИВАННЯ

Важливість питання проживання для студентів, які обираються навчатися в Польщу, не може бути переоцінена. Більшість державних університетів мають свої гуртожитки, а приватні – ні, тому студенти проживають у приватних гуртожитках або винаймають кімнати чи квартири.

Проживання у гуртожитках університетів коштує дешевше, у приватних – дорожче, але і комфорт вищий. Є одно-, дво-, три- та чотиримісні кімнати.

Всередині кімнат є всі необхідні зручності, такі як ліжка, шафи, столи, стільці, тумбочки, холодильник (майже в усіх), інтернет. Кожен поверх має загальну кухню, душові та ванні кімнати, а також туалети.  Є варіанти розміщення блочні, де санвузол (душова та туалет) буде на декілька кімнат, є – коридорна, де все знаходиться на коридорі. Пральні машини є в усіх гуртожитках. Більшість гуртожитків мають цілодобового чергового адміністратора та відеоспостереження.

У деяких гуртожитках на першому поверсі є спортивні зали, лекторіуми (де студенти можуть готуватися до занять), кафе та ін.

Окрім гуртожитків, студенти обирають проживання в орендованих кімнатах чи квартирах. Для цього користуються послугами агенцій нерухомості, сайтами, де хазяїни розміщують інформацію про варіанти житла, а також спеціальними інтернет-порталами, де знаходиться інформація з варіантами житла саме для студентів.

ХАРЧУВАННЯ

Важливим аспектом для студентів є належне та регулярне харчування. Молоді люди можуть вибирати, як харчуватися: готувати самостійно в гуртожитку, у кафетеріях університету або в закладах громадського харчування. Ціни на продукти харчування в Польщі практично такі ж, як і в Україні. Цікаво, що в Польщі якісні продукти часто вартують навіть дещо дешевше, ніж в Україні.

Вибір щодо місць, де можна добре і недорого купити продукти харчування, різноманітний. Варто звернути увагу на такі мережі магазинів, як “Biedronka”, “Żabka”, “LIDL”, “Carrefour” та “Champion”.

Насправді, вартість продуктів у Польщі вигідно впливає на бюджет студента. Подивимося, скільки в середньому коштує деяка продукція:

 • – Хліб – 2-5 злотих
 • – Молоко (1 л) – 3-5 злотих
 • – Яйця (10 шт) – 7-10 злотих
 • – Цукор – 5-6 злотих
 • – Філе куриці– 17-20 злотих
 • – Свинини – 13-18 злотих
 • – Макарони – 3-5 злотих
 • – Яблука (польські) – 3-5 злотих

Крім того, університетські кафетерії та заклади громадського харчування пропонують можливість харчуватися за помірні ціни:

 • – Сніданок: 10-15 злотих
 • – Обід: 15-25 злотих
 • – Вечеря: 10-15 злотих

Таким чином, студенти можуть забезпечити себе раціональним харчуванням в Польщі, дотримуючись бюджету та вибираючи із доступних можливостей.

Карта побиту – це документ єврозразка, і має юридичну силу на території всього Євросоюзу. Він містить біометричний фото, адреса прописки (в Польщі), номер PESEL (аналог нашого ІПН) людини і багато іншої інформації. Цей документ видає воєвода (губернатор) відповідно до місця прописки кандидата в Польщі.

Хто може претендувати на Карту czasowego (ТИМЧАСОВОГО) pobytu?

Карту ТИМЧАСОВОГО проживання можуть оформляти: школярі, студенти, робітники.

Для оформлення Карти ТИМЧАСОВОГО побиту студенту необхідно наявність грошових коштів на рахунку кандидата в розмірі не менше 20000 злотих (ця сума розраховується індивідуально і може бути змінена) і надання переліку документів:

– заяву в 2-х примірниках (wniosek). Бланк цієї заяви краще взяти в конкретному воєводському управлінні у відділі у справах іноземців, куди будете подавати документи, так як бланки за формою часто змінюються і можуть трохи відрізнятися в різних воєводствах. Неповнолітні студенти (яким не виповнилося 18 років) повинні подавати документи в присутності одного з батьків, заяву також має бути підписана одним з таких батьків;

– дійсний паспорт з візою (paszport), 1 повна ксерокопії паспорта;

– свідоцтво про народження (перекладене на польську мову *, переклад робиться в Польщі, вартість перекладу за одну сторінку становить близько 35-40 злотих), копія свідоцтва і перекладу;

– 4 актуальних кольорових фотографії (zdjęcia) розміром 4,5 х 3,5 см, знятих протягом останніх 6 місяців на однорідному світлому фоні, з хорошою різкістю, на яких чітко видно очі та обличчя від вершини голови до верхньої частини плечей; особа повинна займати 70-80% знімка; фотографія повинна зображувати людину, що дивиться перед собою, з відкритими очима, не закрите волоссям, з природним виразом обличчя і закритим ротом;

– тимчасова прописка (zameldowanie); студенти, які проживають в гуртожитках, отримують документ про прописку від адміністратора гуртожитку. Студентам, які знімають квартиру, слід звернутися до органів місцевої адміністрації з договором найму житла і паспортом з проханням про видачу такого документа;

– договір про найм житла (umowa najmu), в якому вказана вартість проживання;

– довідка, що підтверджує факт навчання в вузі (zaświadczenie o przyjęciu na studia), береться в деканаті, при цьому обов’язково потрібно сказати, що документ береться для подачі в urząd на карту побиту, так як може існувати спеціальний бланк;

– підтвердження оплати за навчання (potwierdzenie o uiszczenie opłat za studia) видається у відділі квестури (бухгалтерії) ВНЗ; для учнів технікумів і шкіл – довідка про те, що навчання без оплати.

– медична страховка (перекладена на польську мову, якщо вона оформлена в Україні (переклад робиться в Польщі) або страховка польської страхової компанії); вартість страховки в Польщі від 600 злотих за рік; в індивідуальних випадках вимагають польську страховку; копія страховки і перекладу;

– довідка з банку про наявність фінансових засобів (wyciąg z konta bankowego); сума фінансових коштів повинна становити не менше 20000 злотих, в окремих випадках можуть зажадати надання довідки на велику суму. Рахунок студента повинен бути відкритий в Польщі. Це повинен бути поточний рахунок, а не депозит !!!!!!!! Звертаємо увагу: довідку з банку можуть попросити принести через якийсь час або ж вимагати її повторно.

Детальний розрахунок суми фінансового підтвердження включає: вартість року навчання + вартість місяця проживання * 15 місяців + 701 злотий * 15 місяців + 200 злотих (кошти на білет в Україну)

Наданий список документів є основним, але при подачі документів у вас можуть зажадати ще який-небудь додатковий документ.

Вартість роботи по оформлення Карти тимчасового проживання та виготовлення пластика становить 390 злотих (340 оплачується відразу при подачі пакета документів і 50 при отриманні самої карти).

Важливі моменти:

– максимальний термін, на який іноземцям може бути надано дозвіл на тимчасове проживання, збільшений до 3 років;

– перший дозвіл для іноземців, що навчаються в польських вузах, буде видано на термін 15 місяців (тобто 1 рік і 3 місяці). У ситуації, коли іноземець буде перебувати в Польщі менше, ніж 1 рік, дозвіл видаватиметься на тривалість навчального періоду або курсу навчання і додатково 3 місяці;

– студенти, які подають документи на продовження терміну перебування після закінчення терміну отриманої в перший раз карти, можуть отримати дозвіл на тимчасове проживання терміном до 3 років;

– студенти-випускники польських ВНЗ, які закінчили навчання і отримали диплом польського вузу, можуть подавати заяву на дозвіл на тимчасове перебування терміном до 1 року з метою пошуку роботи;

– подати документи на отримання можна тільки особисто;

– при подачі документів будуть зняті відбитки пальців;

– отримати карту тимчасового проживання можна тільки особисто.

 

Оновлено 08.11.2023

Назад
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
Viber
ОНЛАЙН ЧАТ