Вступна кампанія 2024, формульне фінансування університетів, освітні траєкторії, гранти, оновлення системи державного замовлення: МОН поспілкувалося з керівниками ЗВО щодо комплексної трансформації вищої освіти МОН Укріїни

  1. ГОЛОВНА
  2. НОВИНИ
  3. МОН України
  4. Вступна кампанія 2024, формульне фінансування університетів, освітні траєкторії, гранти, оновлення системи державного замовлення: МОН поспілкувалося з керівниками ЗВО щодо комплексної трансформації вищої освіти МОН Укріїни

Свіжі Новини за останній час:


Системна трансформація вищої освіти в Україні триває. Збільшено кількість державних тестувань для вступників, запроваджено формульний підхід у розподілі бюджетних коштів між закладами вищої освіти (ЗВО), триває розроблення планів щодо реалізації нещодавно ухваленого ВРУ Закону України про індивідуальні освітні траєкторії, а також законодавчих ініціатив щодо зміни системи бюджетного фінансування вищої освіти.

Про нововведення та зміни для вступників та університетів у 2024 році на зустрічах із ректорами ЗВО розповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Щодо ключових особливостей вступної кампанії 2024, то абітурієнти вступатимуть до університетів за результатами складеного національного мультипредметного тесту (НМТ). Мінімальний конкурсний бал (150 балів) встановлено для таких спеціальностей, як право, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини та деякі спеціальності галузі знань охорони здоров’я (стоматологія, медицина, фармація, промислова фармація та педіатрія).

Для вступу на магістратуру цьогоріч для деяких спеціальностей обов’язково потрібно буде скласти єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ). Цей іспит важливий для таких спеціальностей, як освіта / педагогіка, соціальні та поведінкові науки, журналістика, управління та адміністрування, право, інформаційні технології, сфера обслуговування, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини. А випускники-бакалаври таких спеціальностей, як кібербезпека та захист інформації, автомобільний транспорт, транспортні технології (за видами) зможуть вступити до магістратури тільки тоді, якщо складуть ЄДКІ (єдиний державний кваліфікаційний іспит).

Також цього року вперше під час вступу до аспірантури магістри всіх спеціальностей складатимуть єдиний вступний іспит (ЄВІ), який передбачає тест загальної навчальної компетентності та з іноземної мови.

«Тенденція до збільшення державного тестування не є випадковою. Ми керуємося принципом — якість освіти понад усе. Тому система іспитів буде в подальшому розвиватися і ЄВІ, ЄФВВ і ЄДКІ будуть застосовуватися для всіх рівнів освіти, а особливо активно запроваджуватися в майбутньому для регульованих спеціальностей», — зазначив під час зустрічі Михайло Винницький.

Водночас заступник міністра освіти і науки наголосив, що НМТ є обов’язковою умовою для вступу у ЗВО (виняток буде лише для вступників із тимчасово окупованих територій). Для абітурієнтів із прифронтових територій. Михайло Винницький наголосив, що тестування в цих регіонах буде організовуватися у сховищах із дотриманням усіх важливих безпекових моментів.

Ще однією важливою темою до обговорення з ректорами став формульний підхід у розподілі бюджетних коштів серед ЗВО, який відновили із 1 січня 2024 року. Заклади вищої освіти отримають цьогоріч 19,2 млрд грн. Левова частка, а саме 80% цього бюджету (15 млрд грн), будуть виділені як фінансування стабільної діяльності, тобто в залежності від кількості студентів, які вчаться у ЗВО на бюджетній формі. Решту 20% (3,7 млрд грн) розподілено між ЗВО за формулою, у якій враховують 5 критеріїв — показник масштабу, результативність наукової діяльності, міжнародне визнання, показники працевлаштування випускників та коефіціент регіональної підтримки.

«У частини університетів через різні причини, зокрема війну, різко скоротився контингент студентів-бюджетників. Відповідно, їхнє державне фінансування також зменшиться. Такі ЗВО в перспективі зможуть у межах укрупнення мережі університетів приєднатися до інших закладів освіти, зберігши своє галузеве ядро та самобутність», — зазначив Михайло Винницький.

Окрему увагу заступник міністра приділив індивідуальним освітнім траєкторіям, які запроваджуватимуть у вищій освіті після підписання Президентом України законопроєкту №10177 (ухваленого ВР 23 квітня 2024 р.). Запроваджені зміни дозволять студентам самостійно визначати темп навчання (наприклад, здобувати бакалаврат не за фіксовані 4 роки, а за 3,5 або 5-6 років), самостійно формувати навчальний план. Законопроєкт також передбачає впровадження міждисциплінарних бакалаврських програм, можливість змінювати заклад освіти у разі необхідності.

«Цей закон дасть поштовх великим змінам у вищій освіті. Адже фактично ми будуватимемо нові стандарти вищої освіти, які, до речі, вже і так потребують оновлення, оскільки були затверджені ще у 2017-19 роках. Запровадження індивідуальних траєкторій потребуватиме від університетів значної внутрішньої роботи та змін, — це тривалий процес, адже йдеться про відхід від фіксованих груп, запровадження індивідуальних навчальних планів для кожного студента. Нові стандарти вищої освіти ми будемо розробляти та втілювати до кінця 2025 року», — зазначив Михайло Винницький.

Також на зустрічі заступник міністра розповів ректорам про нові положення щодо порядку відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення студентів та надання їм академічної відпустки.

Назад
WhatsApp
Telegram
Skype
Messenger
Viber
ОНЛАЙН ЧАТ