Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс) – Освіта.UA

[ad_1]

Конкурсна пропозиція – це пропозиція ВНЗ щодо кількості місць для вступу на дану спеціальність. Він може бути відкритим, постійним або позабюджетним.

Розподіл місць за державним замовленням (тобто бюджетних) між університетами відбувається в умовах відкритої та постійної конкурсної пропозиції.

Необмежений тендер може бути частиною лише одного широкого тендеру.

Відкрита конкурсна пропозиція та адреса подачі державного замовлення

Відкрита конкурсна пропозиція полягає у наданні бюджетних місць учасникам з найбільшою кількістю конкурсних балів. При цьому конкурс проводиться одночасно серед усіх кандидатів у всіх ВНЗ за даною спеціальністю.

Якщо конкурсна пропозиція поєднує декілька освітніх програм, Положення про прийом на роботу до ВНЗ визначає порядок розподілу кандидатів на навчання за напрямами підготовки та умови відбору кандидатів на ці напрями підготовки (не раніше закінчення першого року навчання на основі повної загальної середньої освіти, а в інших випадках — не раніше п’яти місяців з дня початку навчання).

Розподіл учасників за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресне розміщення державного замовлення». Він передбачає рекомендацію кандидатам із найкращими конкурсними балами зараховуватися до тих навчальних закладів, які мають для них найбільший пріоритет.

Відповідно до умов «відкритої» конкурсної пропозиції університет встановлює максимально можливу кількість бюджетних місць, на які можуть бути прийняті кандидати (так званий «максимальний розмір державного замовлення»).

Це означає, що кількість осіб, зарахованих на кошторис відповідного навчального закладу, може бути меншою за визначений граничний розмір державного замовлення.

Наприклад, максимально можлива кількість бюджетних місць може становити 50, а зареєструвати можна лише 20 учасників. Таким чином, кошти з держбюджету будуть виділені лише на 20 бюджетних місць.

Тому тут діє принцип конкуренції університетів за кращого учасника і, відповідно, за бюджетні місця.

Що таке широка тендерна пропозиція?

Сукупність усіх відкритих конкурсних пропозицій для конкретної галузі знань, спеціальності та форми навчання називається «широкою конкурсною пропозицією».

Максимальна кількість бюджетних місць у широкій конкурсній пропозиції на дану спеціальність завжди перевищує фактичну кількість бюджетних місць, передбачених для цієї спеціальності.

Наприклад, загальна гранична кількість бюджетних місць у всіх навчальних закладах на спеціальність «Право» може становити 100, а кількість бюджетних місць на спеціальність «Право» визначається Кабінетом Міністрів України, що фактично буде за умови, що це лише 50.

Це означає, що на спеціальність «Право» за тендерами без обмеження бюджету прийматимуть лише 50 осіб, хоча максимальний загальний обсяг держзамовлення за всіма тендерами становить 100.

Як виглядає конкуренція на основі відкритої пропозиції?

Припустимо таку ситуацію: відкритих конкурсних пропозицій на спеціальність «Право» є чотири навчальні заклади. Кожен із них має максимум 25 бюджетних місць, тож загальна максимальна сума – 100 бюджетних місць.

Загальна кількість бюджетних місць, виділених на спеціальність «Право» в цих навчальних закладах – 50. Кількість кандидатів, які подали заяви на конкурсні пропозиції – 1000 осіб.

У цій ситуації на спеціальність «Правознавство» будуть зараховані 50 осіб, які наберуть найбільшу кількість конкурсних балів з усіх 1000 кандидатів. При цьому ці 50 осіб отримають бюджетні місця на спеціальності «Право» відповідно до поданих заяв та конкретних пріоритетів цих заяв.

Це означає, що якщо до першого навчального закладу подадуть заяву 25 осіб з найвищими результатами, то вони будуть зараховані на бюджет цього закладу, а у разі надходження решти трьох конкурсних заяв на спеціальність «Право» в інших навчальних закладах лише З бюджету залишиться 25 місць, які також будуть розподілені між кращими учасниками відповідно до поданих заявок.

Наприклад, може виникнути ситуація, коли до першого навчального закладу з бюджету приймуть 25 осіб, до другого – 15, до третього – 7, а до четвертого – лише 3 особи (всього 50 осіб).

Що станеться, якщо всі бюджетні місця зайняті

Може виникнути ситуація, коли до першого навчального закладу на бюджет подають 27 осіб з найвищими конкурсними результатами, але максимальний обсяг державного замовлення в цьому навчальному закладі – лише 25 бюджетних місць. У цьому випадку два абітурієнти, які набрали найменшу кількість балів, не будуть зараховані на бюджет цього навчального закладу.

До одного з трьох навчальних закладів, що залишилися, вони потраплять лише в тому випадку, якщо подадуть до них документи з іншими пріоритетами. Якщо ці два кандидати подали документи тільки до першого навчального закладу, то вони не отримають бюджетне місце.

Як дізнатися вид конкурсної пропозиції для навчального закладу

Тип кожної конкурсної пропозиції в усіх ВНЗ України вказано на сайті Інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA».

У 2024 році розподіл бюджетних місць між кандидатами не визначається на основі повної загальної середньої освіти та освітньо-професійного ступеня молодшого бакалавра.

Вони братимуть участь у спільних, широких змаганнях, використовуючи той самий розрахунок балів.

Загальний перелік широких конкурсів наведено у додатку No 4 до Порядку прийому на навчання до ВНЗ.

Щоб отримувати оновлення щодо стартової кампанії, приєднуйтесь канал Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінки Учасник та Освіта.ua у Facebook.



[ad_2]
Надано з: Освіта UA