Держзамовлення в університетах переорієнтовано на потреби держави – Освіта.UA

[ad_1]

Державне замовлення в університетах переорієнтовано на потреби держави

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект про реформування фінансування вищої освіти

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект №10399, спрямований на реформування фінансування вищої освіти. Держава збільшить державне замовлення на ті спеціальності, які потрібні в нинішніх умовах.

Про це заявив голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

За його словами, прийнятий закон змінює всю систему державних закупівель.

При цьому важливо, щоб сума коштів, які витрачаються на підготовку фахівців, не змінювалася.

«Держава буде організовувати ті професії, в яких вона або платить повну зарплату, наприклад вчителі, лікарі, або є монополістом у забезпеченні робочими місцями, наприклад Укрзалізниця, атомна енергетика тощо. Третя група включає спеціальності, необхідні для безпеки та оборони держава, тобто дефектні галузі, такі як певні інженерні спеціальності, українознавство та тому подібні малопомітні речі, які, по суті, є фундаментальними для держави», – пояснив політик.

Він зазначив, що державне замовлення у вищій освіті переорієнтовано на потреби держави.

Зокрема, буде скорочено держзамовлення для тих спеціалістів, яких зараз надто багато на ринку праці.

Враховуючи це, Сергій Бабак зазначив, що частину бюджетних коштів, які вивільняться у зв’язку з такими змінами, пропонується спрямувати на стипендії талановитим дітям.

«Якщо після закінчення школи дитина складе ЗНО/НМТ на високий бал, вона отримає певну суму грошей. Наразі ця сума обговорюється в Раді міністрів, але її точно вистачить для вступу до більшості вишів України на будь-яку спеціальність. Люди з меншою кількістю балів отримають менше грошей. Зараз ми ще обговорюємо цей механізм. Ця стипендіальна система охопить значно більше людей, ніж зараз охоплено державним регулюванням», – зазначив парламентарій.

Як відомо, за підрахунками МОН, 58 тис. студентів можуть скористатися державною субвенцією на покриття витрат на здобуття вищої освіти. кандидатів.

Планується, що розмір стипендії для здобуття вищої освіти становитиме від 15 до 50 тис. грн.

На стипендію зможуть претендувати кандидати, які за результатами тестування наберуть не менше 150 балів з двох предметів (НМТ складається з 4 навчальних предметів).

Стипендії будуть призначені студентам денної форми навчання.

Студенти, які отримають право на стипендію, зможуть обрати будь-яку спеціальність та ВНЗ для навчання.

У МОН прогнозують, що нова система фінансування має змінити ситуацію у вищій освіті, змусивши університети конкурувати за студентів, адже суть реформи полягає в тому, що університети не отримуватимуть гроші безпосередньо від держави, а потрібно буде переконати абітурієнтів, що вони повинні бути надані стипендії або ваучери.

Приєднуйтесь до каналу, щоб отримувати оперативну інформацію про NMT та стартову кампанію Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram.



[ad_2]
Надано з: Освіта UA