20 липня 2018 року вийшов новий Закон про вищу освіту і науку Польщі, в якому з’явилися додаткові можливості для іноземців здобувати вищу освіту в Польщі на безкоштовній основі. А саме, хто ж тепер може отримувати безкоштовну освіту?
Це іноземець, який:
- Є громадянином держави-члена Європейського Союзу, Швейцарської Конфедерації або держави-члена Європейської асоціації Вільної Торгівлі (ЄАВТ) – сторони договору про Європейський Економічному просторі і членів їх сімей, які проживають на території Республіки Польща;
- Отримав дозвіл на постійне проживання в Польщі, або довгостроковий резидент Європейського Союзу;
- Якому видано дозвіл на тимчасове перебування в зв’язку з обставинами, про які йде мова в ст. 159п. 1 або ст. 186 ч. 1 п. 3 і 4 закону від 12 грудня 2013 року про іноземців;
- Який має статус біженця в Польщі або використовує право тимчасового додаткового захисту на території Республіки Польща;
- Який має сертифікат польської державної комісії, що засвідчує знання польської мови як іноземної, згаданого в статті 11а закону 2 від 7 жовтня 1999 року. про польською мовою (DZ. U. Z 2018 р поз. 931), по крайней мере, на рівні володіння мовою C1;
- Який має Карту Поляка, або особа, якій видано рішення про визнання польського походження;
- іноземець, який є чоловіком/дружиною громадянина Республіки Польща, які живуть на території Республіки Польща.
Тобто, отримавши сертифікат польської державної комісії, що підтверджує рівень знання польської мови С1, дасть можливість абсолютно безкоштовно здобувати вищу освіту в будь-якому державному ВНЗ Польщі.
Тут потрібно пам’ятати про те, що з моменту здачі іспиту до моменту отримання сертифіката проходить певний період часу, мінімум місяць, а до початку вступної кампанії сертифікат вже повинен бути в наявності.
ТАКОЖ ВАЖЛИВО!!! На момент здачі іспиту на рівень С1 кандидату має виповнитися 18 років.
Є категорія кандидатів, які мають можливість отримати сертифікати В1, В2, С1 без здачі іспиту.
1) Випускники вищих навчальних закладів в Польщі, які закінчили навчання польською мовою за фахом “Польська філологія”, можуть отримати сертифікат рівня С1.
2) Випускники польських ВНЗ з іншими спеціальностями можуть отримати сертифікат рівня В2 без здачі іспиту, надавши необхідні документи і здійснити оплату за отримання сертифіката.
3) Випускники ліцеїв і технікумів, які отримали польські свідоцтва про отримання середньої освіти можуть отримати сертифікат рівня В1, надавши необхідні документи і здійснити оплату за отримання сертифіката.
Розклад екзаменаційних сесій в 2021 році буде опублікований на сайті http://certyfikatpolski.pl.
Бажаючі приступити до іспиту повинні звернутися в центри, які в ці терміни будуть проводити іспити. Список центрів (уповноважених органів) буде доступний на сайті Міністерства Науки і Вищої Освіти Польщі – http://www.bip.nauka.gov.pl/certyfikacja-jezyka-polskiego-jako-obcego/.
На сайті http://certyfikatpolski.pl можна знайти приклади екзаменаційних завдань на різні рівні.
СТРУКТУРА ІСПИТУ НА РІВНІ C1
Частина письмова (4 модулі)
Розуміння на слух – 30 хвилин – 5 завдань – 40 пунктів
Розуміння письмових текстів – 60 хвилин – 5 завдань – 40 пунктів
Граматична правильність – 60 хвилин – 8/9 завдань – 40 пунктів
Письмо – 90 хвилин – 3 завдання – 40 пунктів
Разом: 240 хвилин, 21/22 завдання, 160 пунктів
Частина усна (1 модуль)
Говоріння – до 20 хвилин – 2 завдання – 40 пунктів
Умовою складання іспиту є отримання не менше 50% пунктів кожному модулі письмовій та усній частини іспиту.
Список матеріалів і підручників, які допоможуть підготуватися до здачі іспиту з польської мови на рівень С1 можна знайти на сторінці:
http://certyfikatpolski.pl/wpcontent/uploads/2017/03/7_PUB_C1.pdf